Zdjęcie plakatu

Zosia Sompolińska – Choinka dolnośląska(?) Wystawa bożonarodzeniowej plastyki obrzędowej

14 gru
sobota, 14 grudnia
godz. 12:00
Kategoria Wernisaż
Organizator Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska
Miejsce Książnica Karkonoska - II PIĘTRO, Galeria Małych Form
Adres ul. Bankowa 27, Jelenia Góra 58-500
Opis

Jak dziś wygląda choinka dolnośląska, z jakich źródeł czerpie i do jakich tradycji nawiązuje? Przekonajcie się odwiedzając wyjątkową wystawę Zosi Sompolińskiej, mieszkanki dolnośląskiej wsi, która od kilkunastu lat „robi” w sztuce ludowej. 


Zosia Sompolińska


Dolnoślązaczka z wyboru, artystka z zamiłowania, od kilkunastu lat mieszka i tworzy w niewielkiej Kłopotnicy położonej na Pogórzu Izerskim.


Zosia wykonuje różnego rodzaju ozdoby, inspirując się wzornictwem pochodzącym z regionów, w których żyli jej przodkowie, czyli pogranicza sieradzko-łęczyckiego, a także Wielkopolski (głównie okolic Jarocina).


Motywów i form szuka w starych czasopismach, książkach, a także w muzeach – w nawiązaniu do tych odkryć wymyśla własne wzory. Jeżeli w poradnikach dotyczących wykonywania ozdób choinkowych padają sugestie o źródłach we wzornictwie ludowym, stara się wyobrazić sobie, jak te ozdoby mogłyby wyglądać przy ograniczonym dostępie do materiałów.


„Moja babcia, Adamina z Firganów Dzidowska, umiała wyplatać ze słomy kapelusze, robiła też proste ozdoby choinkowe – jednak nie nauczyłam się tego od niej. Zabawki na choinkę i łańcuchy robiliśmy w domu z mamą. Urodziłam się i mieszkałam w Poznaniu, więc nie miałyśmy dostępu do słomy – w łańcuchu z bibułkowych harmonijek zastąpiłyśmy słomki rurkami zrobionymi z aluminiowych dekielków od mleka. Pierwszego pajączka przywiozłam sobie z lubelskiego skansenu, z wycieczki szkolnej w podstawówce. Od tamtej pory chciałam zrobić własnego, zawsze lubiłam prace manualne, jako dziewczynka coś tam wyszywałam, ale na poważnie zajęłam się tym w 2017 roku” – wspomina Zosia.


Dziś artystka wykonuje pająki, ozdoby choinkowe, zabawki z papieru, kwiaty z bibuły, próbuje także haftów (haft sieradzki, snutka golińska), a na Wielkanoc tworzy pisanki. Często w pracach tych towarzyszy jej ośmioletnia córka, która na swoim koncie ma już kilka własnych projektów zabawek.


Instagram: @zosia.sompolinska


Facebook: @TradycyjneOzdobyzPapieruiSłomy


WWW: wycinanka.pl


Na wystawie zobaczycie wiele różnorodnych, również autorskich ozdób i zabawek choinkowych oraz kilkanaście pająków ze słomy i bibuły wykonanych z dużą czułością dla tradycji.

Lokalizacja