Zdjęcie plakatu

Marianna Sztyma. Pokój zwierzeń. Malarstwo - wernisaż

14 cze
piątek, 14 czerwca
godz. 17:00
Kategoria Wernisaż
Organizator Biuro Wystaw Artystycznych
Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych
Adres ul. Długa 1, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Artystka pisze: „jestem z moimi obrazami i w ogóle z całym tym malowaniem i rysowaniem w intymnej relacji. Obraz to zwierzenie, to myśl, to mój dziennik. Dziennik pełen nostalgii. NOSTALGNIK. To bezruch wspomnień, bieg myśli, pokoje wzruszeń, wstrząsy codzienności na widok starych drzew, psów, wazonów i polnych badylków. To wspomnienie kota, rysunku Taty, japońskiego pudełka. To moja pamięć. To też zachwyt, który broni mnie przed pustką, utratą i przemijaniem. Właściwie obrazy to barykady. Wznoszę je przeciwko światu, choć to on zachwyca. Niemiły paradoks. »Nie ma zachwytu bez paniki« taką notatkę znalazłam ostatnio w telefonie ;) i tego się trzymam”.


Marianna Sztyma (ur. 1973) ilustratorka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Rysuje komiksy, projektuje okładki i maluje. Działa w kolektywie POL_SZTYMA_WOLNA, w ramach którego wytwarzane są kolekcje talerzy i wazonów. Publikowała m.in. w „Twoim Stylu”, „Charakteraach”, „Newsweeku” i „Wysokich Obcasach”. 


Za swoje ilustracje była wyróżniana w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY i konkursie Najpiękniejsze Książki Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W 2022 roku ilustracje z książki Tkaczka chmur znalazły się na wystawie ilustratorów podczas Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie poświęconych książkom dla dzieci i młodzieży.


Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jeleniej Góry

Lokalizacja