Zdjęcie plakatu

Beata Kornicka–Konecka Rysunek

2 lut
od 2 lutego do 26 lutego 2024
godz. 09:00 - 17:00
Kategoria Wystawa
Organizator Biuro Wystaw Artystycznych
Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych
Adres ul. Długa 1, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Beata Kornicka-Konecka nawiązywała w swojej twórczości do tradycji monochromatycznego rysunku realistycznego. Posługiwała się najbardziej popularnym narzędziem – ołówkiem. Rysowała na papierze. Ewelina Jarosz pisze, że „Ten (...) gatunek sztuki, wciąż stawia swym adeptom wysokie wymagania. (...) Wyczucie technicznej specyfiki wypowiedzi artystycznej poprzez rysunek u Kornickiej-Koneckiej wchodzi w dialog z malarstwem i fotografią. (...) Węzłowym problemem staje się tu zetknięcie tego, co konkretne, materialne z tym, co abstrakcyjne, jawiące się jako niemożliwe do wyrażenia. (...) Oto właściwość jej rysunku – nie jest to – szkic wymagający następnie nałożenia farb, ani obrys, który pozwalałby dalej sączyć się wyobraźniowym rojeniom, ani narys poprzedzający inne, ukryte jeszcze przedstawienia – lecz pewna definitywna pozytywność, lokująca się w specjalnym miejscu pomiędzy stwórczą potencjalnością sprowadzonego do elementarnych struktur płótna, a ostatecznością czarno-białej fotografii”.


Beata Kornicka-Konecka urodziła się w Poznaniu, w rodzinie artystyczno-prawniczej. W latach 1977-1983 studiowała w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dyplom z zakresu projektowania graficznego uzyskała w pracowni prof. Grzegorza Marszałka. Od 1994 roku mieszkała w Szklarskiej Porębie. Wraz z mężem Januszem Koneckim prowadziła prywatne Centrum Edukacji Artystycznej, w skład którego wchodziła pracownia plastyczna i galeria autorska „Kokon”. Przez wiele lat uczyła malarstwa, rysunku i projektowania graficznego w jeleniogórskim Liceum Sztuk Plastycznych.
Wystawiała m.in. w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Toruniu, Wałbrzychu, Włocławku oraz za granicą, w Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Była autorką dużych cykli rysunkowych inspirowanych literaturą, m.in. „Dekameronem” Bocaccia, „Rękopisem znalezionym w Saragossie” Potockiego i „Księgą Ducha Gór” Hauptmanna.
Artystka zmarła w 2023 roku.

Na wystawie prezentowany będzie również film o Beacie Kornickiej-Koneckiej w reżyserii Małgorzaty Maszkiewicz zrealizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w ramach projektu „Szklarska Poręba dla artystów” (2020-2022).

Po wernisażu zapraszamy na wieczór wspomnień (jeśli mają Państwo pamiątki związane z Artystką i zechcą o nich opowiedzieć, będzie nam bardzo miło).


Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jeleniej Góry

Lokalizacja