Logo organizatora

Światowe Dni Cegły. Spotkanie z grupą założycielską

17 cze
sobota, 17 czerwca
godz. 19:00
Kategoria Inne
Organizator Biuro Wystaw Artystycznych
Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych
Adres ul. Długa 1, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Spotkanie redakcyjne z grupą założycielską „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”. W spotkaniu weźmie duża grupa osób związanych z literaturą, sztukami wizualnymi oraz kulturą alternatywną.


Powrót do macierzy, czyli do Jeleniej Góry, gdzie w 2000 r. grupa studentów Kolegium Karkonoskiego wpadła na pomysł aby zrobić literackiego zina. Nie widzieliśmy się razem ponad 20 lat, więc będzie wesoło. Oprócz materiałów archiwalnych na pewno sytuacja przerodzi się w twórczy happing.


„Magazyn Materiałów Literackich – Cegła” – czasopismo wydawane od 2001 roku w formule „pisma – gadżetu”, w nowatorskich formach wydawniczych. Magazyn poświęcony jest konfrontacji twórczej młodych autorów tekstów poetyckich, prozatorskich i krytyczno-literackich z autorami uznanymi. Wydano dotychczas 49 numerów, każdy jest unikalnym projektem, który wykracza poza formy tradycyjnego czasopisma. Pudełko od papierosów, gra w karty - flirt, wystawa plakatów z poezją konkretną, wykorzystanie lustrzanego odbicia, nr cegły na pieczątkach lub magnesach na auta z literackimi cytatami klasyków - to tylko niektóre ze zrealizowanych pomysłów.


W BWA odbędzie się promocja monografii, a zarazem art booka, podsumowującej działalność magazynu. Autorami części merytorycznej i opisowej są prof. Anna Markowska (perspektywa antropologiczna) , dr Jakub Skurtys (perspektywa literacka), prof. Marcin Czerwiński (perspektywa filozoficzno-eksperymentalna) dr Karolina Wiśniewska (perspektywa wizualna). Na art book składają się trzy odrębne części wydawnicze: zestaw plakatów, wydawnictwo zinowe oraz część albumowa. Całość opatrzona jest ilustracjami i historiami powstania wszystkich dotychczasowych numerów „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”.


Wydarzenie zorganizowane w ramach środków Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wrocławski Instytut Kultury jest Partnerem Wydawniczym Magazynu Materiałów Literackich Cegła oraz monografii w ramach Wrocławskiego Programu Wydawnicze

Lokalizacja