Zdjęcie plakatu

Światowe Dni Cegły - Book Truck

15 cze
od 15 czerwca do 18 czerwca 2023
godz. 16:00 - 16:00
Kategoria Literatura
Organizator Biuro Wystaw Artystycznych
Miejsce Plac Ratuszowy
Adres
Opis

Kolejna odsłona wystawy poświęconej „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”. Prezentacja monografii podsumowująca nasze działania w latach 2001-2022. Tym razem wracamy do macierzy, czyli do Jeleniej Góry, gdzie w 2000 r. grupa studentów Kolegium Karkonoskiego wpadła na pomysł aby zrobić literackiego zina.


Rozstawiamy się w Book Trucku księgarni Tajne Komplety przed BWA, w którym wyeksponujemy wszystkie numery „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”. Startujemy 15 czerwca o godz. 16:00. Działamy do 18 czerwca, do godz. 16:00.


„Magazyn Materiałów Literackich – Cegła” – czasopismo wydawane od 2001 roku w formule „pisma – gadżetu”, w nowatorskich formach wydawniczych. Magazyn poświęcony jest konfrontacji twórczej młodych autorów tekstów poetyckich, prozatorskich i krytyczno-literackich z autorami uznanymi. Wydano dotychczas 49 numerów, każdy jest unikalnym projektem, który wykracza poza formy tradycyjnego czasopisma. Pudełko od papierosów, gra w karty - flirt, wystawa plakatów z poezją konkretną, wykorzystanie lustrzanego odbicia, nr cegły na pieczątkach lub magnesach na auta z literackimi cytatami klasyków - to tylko niektóre ze zrealizowanych pomysłów.


W BWA odbędzie się promocja monografii, a zarazem art booka, podsumowującej działalność magazynu. Autorami części merytorycznej i opisowej są prof. Anna Markowska (perspektywa antropologiczna) , dr Jakub Skurtys (perspektywa literacka), prof. Marcin Czerwiński (perspektywa filozoficzno-eksperymentalna) dr Karolina Wiśniewska (perspektywa wizualna). Na art book składają się trzy odrębne części wydawnicze: zestaw plakatów, wydawnictwo zinowe oraz część albumowa. Całość opatrzona jest ilustracjami i historiami powstania wszystkich dotychczasowych numerów „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”.


Wydarzenie zorganizowane w ramach środków Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wrocławski Instytut Kultury jest Partnerem Wydawniczym Magazynu Materiałów Literackich Cegła oraz monografii w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Lokalizacja