Zdjęcie plakatu

Witold Turkiewicz. Rysunek i szkło ze zbiorów BWA

2 cze
od 2 czerwca do 31 lipca 2023
godz. 09:00 - 17:00
Kategoria Wystawa
Organizator Biuro Wystaw Artystycznych
Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych
Adres ul. Długa 1, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych od początku swojego istnienia gromadzi dzieła sztuki artystów z regionu i nie tylko. Co jakiś czas prezentujemy wystawy, na których znajdują się eksponaty z tej cennej kolekcji.


Witold Turkiewicz (ur. 1926, zm. 1993) jest jedną z największych indywidualności polskiego szkła artystycznego. Wypracował własny styl zdobienia szkła na zimno, zrezygnował z metod hutniczych.


Studiował grafikę i szkło we wrocławskiej PWSSP, pod kierunkiem profesora Stanisława Dawskiego. Po uzyskaniu w 1956 roku dyplomu z wyróżnieniem, przez dwa lata pracował jako projektant oraz kierownik ośrodka wzorcującego, w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim. W latach 1957-67 pracował jako nauczyciel rysunku, w działającej w Szczytnej Szkole Zawodowej Przemysłu Szklarskiego. Od roku 1967 pracował w Muzeum Ziemi Kłodzkiej (w 1972 został jego dyrektorem), następnie w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej. Po zakończeniu pracy w muzealnictwie, poświęcił się wyłącznie działalności artystycznej, zajmując się grafiką użytkową, rysunkiem, ale przede wszystkim szkłem artystycznym. W Karpaczu stworzył własna pracownię, w której obrabiał szkło ołowiowe oraz warstwowe. Jego prace były wielokrotnie wystawiane i nagradzane w kraju i za granicą od lat 50. Zdobył między innymi złoty medal na Ogólnopolskim Triennale Szkła w Kłodzku (1976), wyróżnienie na Quadriennale w Erfurcie (1978) oraz na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła w Katowicach (1979).


Oprócz prac Witolda Turkiewicza na wystawie znajdą się grafiki z kolekcji BWA autorstwa Władysława Czyszczonia, Jana Owsiewskiego i innych nieżyjących już twórców szkła z naszego regionu.


Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Informacja o biletach

Na wernisaż wstęp wolny. Bilety na wystawę: 2–5 zł.

Lokalizacja