Zdjęcie plakatu

7. Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej dla dzieci i młodzieży do 16 lat "Obok Mnie"

10 mar
od 10 marca do 30 kwietnia 2023
godz. 17:00 - 12:00
Kategoria Wystawa
Organizator Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska
Miejsce Jeleniogórskie Centrum Kultury - GALERIA POD BRĄZOWYM JELENIEM
Adres ul. 1 Maja 60, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Celem konkursu OBOK MNIE jest zaprezentowanie wrażliwości dzieci i młodzieży, ich sposobu postrzegania i reakcji na zmienną rzeczywistość. Poprzez wizualne zapisy przedstawienie tego co porusza ich zmysły, buduje codzienność lub tworzy niezwykłość. 


W czasach dostępności i łatwości fotograficznej rejestracji tego, co jest „obok” za pomocą choćby telefonów komórkowych, mamy możliwość obejrzenia świata z perspektywy bardzo młodego człowieka. Poznania jego sposobu widzenia, budowania obrazu i tego, co go  najbardziej interesuje we własnym środowisku. Jest to również znakomita okazja dla samych uczestników do poznania się, przez wspólne zainteresowania i sposób patrzenia na to co ich otacza. 


Tematyka zdjęć jest dowolna. Wydaje się jednak, że aktualna sytuacja w naszym kraju, napływ niespodziewanych gości potrzebujących pomocy i reakcji na ludzką krzywdę powoduje zmianę naszej hierarchii ważności. Dostrzegamy nowe problemy, widzimy dramat naszych sąsiadów, czujemy narastający niepokój o losy bliskiej i dalszej społeczności oraz potrzebę wspierania osób dotkniętych wojną. To trudne dla wszystkich doświadczenie może być ważnym tematem fotografii. Zachęcamy do wykonywania fotograficznych notatek, komentarzy, relacji z zaistniałych sytuacji i subiektywnych artystycznych opinii. Fotografowanie jest szansą na odreagowanie tego dramatycznego czasu i sposobem komunikacji dlatego, w miarę możliwości, zapraszamy do tego również ukraińskie dzieci  i młodzież. Każdy temat może być pretekstem do powstania wizualnych opowieści, czy impresji które będą śladem doświadczania obecnej codzienności i walki o przetrwanie lepszego świata.


Zadaniem Konkursu jest także wyłonienie spośród uczestników osób szczególnie utalentowanych o dużej świadomości fotograficznego obrazu. Efektem tego będzie wystawa dostępna w Galerii Pod Brązowym Jeleniem  w Jeleniogórskim Centrum Kultury.


Organizatorem Konkursu Fotograficznego „Obok Mnie” jest Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze,  Jeleniogórska Strefa Fotografii, , Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze.

Informacja o biletach

Wstęp wolny

Lokalizacja