Logo organizatora

Petr Zinke – Oczy wilka

14 kwi
od 14 kwietnia do 20 czerwca 2023
godz. 10:00 - 18:00
Kategoria Wystawa
Organizator Jeleniogórskie Centrum Kultury
Miejsce Jeleniogóskie Centrum Kultury - GALERIA KORYTARZ
Adres ul. Bankowa 28/30, 58-500 Jelenia Góra
Opis

O wystawie: Tytuł powstał podczas wędrówek zarośniętym skrajem lasu i obserwacji świata poprzez gęstwinę gałęzi. Miałem wtedy poczucie niezależnego obserwatora, ukrytego za naturalnym schronieniem wśród drzew.


Gdy jestem w środku takiego miejsca to czuję się bezpiecznie. Ta wewnętrzna przestrzeń sprawia, że czujemy się tam dobrze. Tak jak w dzieciństwie, kiedy budowaliśmy kryjówki.


Natura wyraźnie ma tu przewagę, stopniowo wchłaniając to, co człowiek w tych miejscach porzucił i co skazane jest na zapomnienie. W swoich fotografiach buduję plany przestrzenne, pracuję z głębią ostrości.


Lubię używać aparatu na format negatywu 13x18 cm. Stosuję technikę kopiowania stykowego negatywu na papier fotograficzny. Ten powolny sposób pracy zmusza mnie do zapewnienia sobie czasu na bardziej intensywne odbieranie otoczenia.  Istotne jest dla mnie również, że to co widzę na matówce aparatu będzie dokładnie w takim samym formacie przeniesione na gotową odbitkę.


Petr Zinke studiował fotografię artystyczną na Wydziale Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze w    latach 1993-1998, a od 1999 roku prowadził zajęcia jako wykładowca (specjalizacja - fotografia krajobrazowa). Od 2002 roku  pracuje jako fotograf w Instytucie Historii Sztuki Akademii Nauk Republiki Czeskiej, gdzie zajmuje się profesjonalną dokumentacją fotograficzną dzieł sztuki - rzeźby, malarstwa, rysunku, grafiki, sztuki użytkowej oraz architektury.


W swojej twórczości fotograficznej zajmuje się pejzażem. Od 2002 r. głównie fotografuje aparatem wielkoformatowym a negatywy kopiuje metodą kontaktową w ciemni. W ostatnich latach wykonuje również fotografię pejzażową używając techniki barwnej. Eksperymentuje także z łączeniem wizualności z muzyką i teatrem oraz fotograficzną ilustracją interpretującą muzykę klasyczną.

Informacja o biletach

Wstęp wolny

Lokalizacja