Zdjęcie plakatu

Finisaż Retrospektywy Bogusława Polcha

10 lut
piątek, 10 lutego
godz. 17:00
Kategoria Wystawa
Organizator Biuro Wystaw Artystycznych
Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych
Adres ul. Długa 1, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Zapraszamy na finisaż Retrospektywy Bogusława Polcha z udziałem grupy polskich specjalistów z zakresu komiksu.

Polch należy do grona najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Na wystawie w BWA prezentujemy oryginalne plansze z jego najważniejszych serii. Obejrzeć można tzw. "komplety", w skład których wchodzą szkic, tusz, blaudruk i diapozytyw/negatyw. Na wystawie znajdują się nieznane dotąd prace, szkice i projekty koncepcyjne m.in. z „Wiedźmina”.
Bogusław Polch (ur. 1941, zm. 2020) debiutował w 1959 r. na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Szczyt jego aktywności twórczej przypadł na okres późnego PRL’u. Popularność przyniosły mu „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował z magazynami takimi jak „Relax” i „Fantastyka”. Na przełomie lat 70. i 80. narysował na zamówienie niemieckiego wydawcy serię „Die Götter aus dem All” (pol. „Ekspedycja”, scen. A. Mostowicz i A. Górny,), którą wydano w kilkunastu językach. Jest autorem rysunków do serii „Funky Koval” (scen. M. Parowski i J. Rodek,), i „Wiedźmin” (adaptacji prozy A. Sapkowskiego). Na jego komiksach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Albumy i „zeszyty” Polcha rozeszły się w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Jeleniej Góry.

Partner: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.
Patron medialny: „Zeszyty Komiksowe”.


 

Lokalizacja