Zdjęcie plakatu

RAJD NA RATY- wycieczka nr 43

27 lis
niedziela, 27 listopada
godz. 07:50
Kategoria Inne
Organizator Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział „Sudety Zachodnie"
Miejsce Jelenia Góra
Adres
Opis

W niedzielę na wycieczkę  


Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają
w dniu 27 listopada 2022 r. na wycieczkę nr 43 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 7.51 autobusem MZK linii nr 10 sprzed dworca kolejowego w Jeleniej Górze do Dziwiszowa Górnego, gdzie będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć (tel. 502132682).


Trasa długości 14 km przebiega przez środkową część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym, tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse celem umożliwienia jadącym obejrzenia wspaniałej panoramy Karkonoszy. Szlakiem niebieskim przez Przełęcz nad Kobyłą i zboczem Maślaka dochodzimy do Przełęczy Komarnickiej, najwyżej położonej przełęczy w Górach Kaczawskich u podnóża ich najwyższych szczytów Barańca i Skopca. W wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. Następnie schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół  p.w. św. Jana Chrzciciela z  przełomu XV i XVI w., obok dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany, jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku nakryta łamanym dachem namiotowym. W końcowej części wycieczki docieramy do Maciejowej, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do centrum Jeleniej Góry.


Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym. 


 


 


Opracował Wiktor Gumprecht                                 


 


 

Lokalizacja