Zdjęcie plakatu

Wanda Rutkiewicz - Fotografie- XXII Biennale Fotografii Górskiej

16 wrz
od 16 września do 16 października 2022
godz. 12:00 - 17:00
Kategoria Wystawa
Organizator Muzeum Karkonoskie
Miejsce Muzeum Karkonoskie
Adres ul. Jana Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra
Opis

Wanda Rutkiewicz - Fotografie.
To zestaw autorskich fotografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najbardziej znanych himalaistek świata. która jako  pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2. Była też pierwszą Polką, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi.
Wanda Rutkiewicz była autorką książek, filmów dokumentnych i fotografii z wypraw w góry.
Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.
Zaginęła w 1992 roku na stoku Kanczadzongi podczas wyprawy  i w trzydziestą rocznice tego zdarzenia Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz.


Na wystawie możemy  zobaczyć m.in.  "Dach Świata" - jak nazywany jest często Mount Everest - na który Wanda Rutkiewicz weszła 16 października 1978 roku, tego samego dnia którego polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Dokonała tego jako pierwsza Europejka w historii. Będą też fotografie, na których zobaczyć można m.in. szczyty K2, Kanczendzonge i Annapurnę -  jedne z najtrudniejszych do zdobycia szczytów, o bardzo dużej liczbie ofiar śmiertelnych. Wanda Rutkiewicz pokonała Annapurnę 22 października 1991 roku, wchodząc samotnie, południową ścianą. Pół roku później, 13 maja 1992 roku, zaginęła na stokach Kanczendzongi, na wysokości 8250 metrów, ponad 300 metrów od wierzchołka.
Właścicielem kolekcji i kuratorem tej wystawy fotografii Wandy Rutkiewicz jest Jan Bortkiewicz

Lokalizacja