Zdjęcie plakatu

RAJD NA RATY- wycieczka nr 29

28 sie
niedziela, 28 sierpnia
godz. 07:45
Kategoria Inne
Organizator Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział „Sudety Zachodnie"
Miejsce Jelenia Góra
Adres
Opis

W niedzielę na wycieczkę  


Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają
w dniu 28 sierpnia 2022 r. na wycieczkę nr 29 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.


W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Zgorzelca i komunikację w Niemczech.  O godzinie 7.45 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Görlitz.


Trasa wycieczki długości 12 km prowadzi z Görlitz nad Jezioro Berzdorf. Z dworca kolejowego w Görlitz wychodzimy wyjściem południowym i tramwajem linii nr 2 jedziemy do końcowego przystanku u podnóża wzgórza Landeskrone, górującego nad okolicą stożka bazaltowego. Szlakiem turystycznym podchodzimy na wierzchołek (420 m n.p.m.) , mijając po drodze okazałe słupy bazaltowe, na szczycie znajduje się hotel z restauracją i wieża widokowa. Po zejściu z góry ścieżkami leśnymi i drogami polnymi idziemy nad Jezioro Berzdorf. Jezioro o powierzchni 965 ha powstało w latach 2002-2013 wskutek zalania wyrobiska nieczynnej od 1997 roku kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Na plaży przy północnym brzegu jeziora robimy przerwę na kąpiel (przy sprzyjającej pogodzie). Po przerwie idziemy do Weinhübel (część Görlitz), skąd tramwajem linii nr 1 jedziemy do dworca kolejowego. O godz. 17.39 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.


Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011). Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.


                   

Lokalizacja